Hakkimizda

Online Tescil

Marka

Patent

Tasarım

Kalite Belgelendirme

Blog

Patent almak için hazırlıkları tamamladı » Adana Patent 2004 yılında yapılan başvuruyla Türk Patent Enstitüsü’nden ‘Coğrafi İşaret’ aldı.
Patent almak için hazırlıkları tamamladı

Patent almak için hazırlıkları tamamladı

Ana Kategori : Blog, Kategori : Adana Haberleri
Adana Haberleri Patent almak için hazırlıkları tamamladı 2004 yılında yapılan başvuruyla Türk Patent Enstitüsü’nden ‘Coğrafi İşaret’ aldı.
Adana Patent +90 212 212 35 17


ARALARINDA Avustralya ve KKTC'nin de bulunduğu Türkiye'de çoğunluğu Adana olmak üzere Ankara, İstanbul, Bolu, Nazilli, İzmir, Mersin, Bodrum ve Antalya gibi kentlerde 250'ye yakın işletme, standartlara uygun ‘tescilli adana kebabı' satışı yapmak üzere belge ve logo işareti aldı.
Belge ve logo alan işletme sayısı her geçen gün artarken, Almanya, İtalya, Fransa, Belçika ve Romanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren çok sayıda işletmeci de bu konuda bilgi almak üzere ATO'ya başvurdu. Başvuruları değerlendiren ATO, adana kebabının AB'den patent almadan AB ülkelerinde sofralarda yerini alamamasından dolayı bu ülkelere coğrafi tescil işareti veremedi. Bu nedenle AB'den patent almak için araştırma başlatıldığı sıra ATO Başkanı Atila Menevşe, Almanya'daki bir fuarda adana kebabı olarak bir kebap satıldığını görünce Adana Kebabı'na uluslararası patent alınması için çalışma başlattı.

ÜNÜNE ÜN KATACAĞIZ

Adana kebabının ismini Avrupa'da, Almanya'da bir fuarda yabancılar tarafından kullanılmasına hem memnun olduklarını hem de hayıflandıklarını belirten Menevşe, “Dedik ki isminin bu kadar yaygın olduğunu bildiğimiz halde niye uluslararası patentini almıyoruz. Şu an hazırlıkları yapıldı ve müracaat aşamasında. Biz inşallah uluslararası patentini alarak zaten ismi dillerde dolaşan adana kebabının bir kat daha ününe ün katacağız” dedi.

TÜRKİYE'DEN ÖNCE AB'YE GİRECEK

Adana kebabı için AB'nin patent enstitüsüne başvuru yapılacağını belirten Menevşe, şunları söyledi:
“Adana kebabının uluslararası bir ürün haline gelmesi bize bir gurur verdi ama patentinin Türkiye'nin elinde olması gereğini anladık. Avrupa Birliği'ne girmek Türkiye'nin 50 yıllık bir hedefi ve ondan da vazgeçmiş değil. Avrupa Birliği kriterleri açısından Türkiye'nin vazgeçilmezleri olarak biz devamlı söylüyoruz. Avrupa Birliği'ne girmeden önce ürünlerimizin girmesi tabii ki çok önemli.”

/kaynak:Patent Haberleri