Patent almak için hazırlıkları tamamladı 2004 yılında yapılan başvuruyla Türk Patent Enstitüsü’nden ‘Coğrafi İşaret’ aldı.
Patent almak için hazırlıkları tamamladı
Sosyal İletişim Kanallarımız Kirazlı, Ceyhan Yolu 25. Km., Cihadiye/Sarıçam/Adana +90 212 212 35 17 Adana Patent Logo

Patent almak için hazırlıkları tamamladı

Adana Haberleri 2004 yılında yapılan başvuruyla Türk Patent Enstitüsü’nden ‘Coğrafi İşaret’ aldı.
,  Ana Kategori : Blog,  Kategori :  Adana Haberleri  Tarih :  8.1.2018       Google Plus      
Patent almak için hazırlıkları tamamladı
Kirazlı, Ceyhan Yolu 25. Km., Cihadiye/Sarıçam/Adana +90 212 212 35 17 Patent almak için hazırlıkları tamamladı » Adana Patent

Adana Patent Logo


Patent almak için hazırlıkları tamamladı

ARALARINDA Avustralya ve KKTC'nin de bulunduğu Türkiye'de çoğunluğu Adana olmak üzere Ankara, İstanbul, Bolu, Nazilli, İzmir, Mersin, Bodrum ve Antalya gibi kentlerde 250'ye yakın işletme, standartlara uygun ‘tescilli adana kebabı' satışı yapmak üzere belge ve logo işareti aldı.
Belge ve logo alan işletme sayısı her geçen gün artarken, Almanya, İtalya, Fransa, Belçika ve Romanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren çok sayıda işletmeci de bu konuda bilgi almak üzere ATO'ya başvurdu. Başvuruları değerlendiren ATO, adana kebabının AB'den patent almadan AB ülkelerinde sofralarda yerini alamamasından dolayı bu ülkelere coğrafi tescil işareti veremedi. Bu nedenle AB'den patent almak için araştırma başlatıldığı sıra ATO Başkanı Atila Menevşe, Almanya'daki bir fuarda adana kebabı olarak bir kebap satıldığını görünce Adana Kebabı'na uluslararası patent alınması için çalışma başlattı.

ÜNÜNE ÜN KATACAĞIZ

Adana kebabının ismini Avrupa'da, Almanya'da bir fuarda yabancılar tarafından kullanılmasına hem memnun olduklarını hem de hayıflandıklarını belirten Menevşe, “Dedik ki isminin bu kadar yaygın olduğunu bildiğimiz halde niye uluslararası patentini almıyoruz. Şu an hazırlıkları yapıldı ve müracaat aşamasında. Biz inşallah uluslararası patentini alarak zaten ismi dillerde dolaşan adana kebabının bir kat daha ününe ün katacağız” dedi.

TÜRKİYE'DEN ÖNCE AB'YE GİRECEK

Adana kebabı için AB'nin patent enstitüsüne başvuru yapılacağını belirten Menevşe, şunları söyledi:
“Adana kebabının uluslararası bir ürün haline gelmesi bize bir gurur verdi ama patentinin Türkiye'nin elinde olması gereğini anladık. Avrupa Birliği'ne girmek Türkiye'nin 50 yıllık bir hedefi ve ondan da vazgeçmiş değil. Avrupa Birliği kriterleri açısından Türkiye'nin vazgeçilmezleri olarak biz devamlı söylüyoruz. Avrupa Birliği'ne girmeden önce ürünlerimizin girmesi tabii ki çok önemli.”

/kaynak:Patent Haberleri


Adana Haberleri

DİĞER İÇERİKLERİMİZ
Teknoloji Bakanı Işık uluslararası markalaşma yolunda Türkiye'nin 182 tescilli coğrafi işaretin bulunduğunu 201 başvuru işlemin ise devam ettiğini açıkladı
0 Yorum

    Yorum Yapın
    MUTLU MÜŞTERİLER
    Bekan Sigorta olarak bizi ; “MARKA VE PATENT” ile bizleri tanıştıran, yaptığımız işte “FARKINDALIK” Yaratmamıza destek olan, Güncel değişiklikleri tarafımıza anında ileterek, canlı kalmamızı sağlayan, birlikte çalıştığımız her alanda, “VİZYONUMUZA” katkıda bulunan ETKİN PATENT AİLESİNE sonsuz teşekkürler.


    E-Bülten